Skip to content

MK 677 – czym jest i pod jakim kątem jest badany?

Na rynku mamy dostępnych wiele substancji, które badane są pod kątem pozytywnego wpływu na organizm człowieka. Jednym z nich jest SARM MK 677 znany również pod nazwą ibutamoren. Czym dokładnie jest ten związek i dlaczego poddawany jest analizom? Jak mk 677 może wpływać na budowę masy mięśniowej?

O tym w naszym wpisie – zapraszamy do lektury!

MK 677 a charakterystyczne cechy związku

MK 677 (inaczej IBUTAMOREN) to związek chemiczny, który według naukowców ma zdolności do zwiększania wydzielania hormonu wzrostu. Jest to dokładnie sekretagog hormonu wzrostu, tj. agonista receptora GHS-R (growth hormone secretagogue receptor) oraz niepeptydowy, syntetyczny i selektywny mimetyk greliny. Brzmi skomplikowanie? W przypadku MK 677 jest to jeden z najmniej złożonych związków. Badacze zgodnie potwierdzili, że jest on mniej inwazyjny, niż popularne sterydy oraz sam hormon wzrostu podawany iniekcyjnie. Nie wykazuje także działań niepożądanych, a skutki uboczne, nawet jeśli wystąpią (senność, zatrzymywanie wody w organizmie), są o wiele łagodniejsze niż w przypadku innych tego typu substancji.

Niekiedy MK 677 IBUTAMOREN błędnie zaliczany jest do grupy związków SARM. Nie jest tak, ponieważ jest on receptorem greliny, a nie receptorem androgenowym, co potwierdza wiele analiz. Grelina zaś należy do hormonów peptydowych, działającym w warunkach trudnych dla organizmu – m.in. wtedy, gdy brakuje mu pokarmu. Mimo tych okoliczności pozwala na produkcję hormonu wzrostu. Dlatego też zauważono, że MK 677 stymulując grelinę, pośrednio wzmaga apetyt, co również przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej.

Jakie właściwości posiada i jakie efekty mógłby przynieść MK-677 według aktualnych badań?

MK 677 według wielu badań:

 • pobudza wydzielanie greliny, stymulującej produkcję hormonu wzrostu,
 • obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, dzięki czemu chroni przed występowaniem m.in. stanów zapalanych i stresem oksydacyjnym,
 • jest jedną z niewielu substancji, które nie są niszczone przez kwasy żołądkowe, zatem przenikają bez strat do krwiobiegu,
 • ma łagodne, jednak skuteczne działanie, dlatego jest polecany także trenującym siłowo kobietom,
 • wpływa nie tylko na przyrost masy mięśniowej, ale również kostnej, co jest niezwykle pomocne przy osteoporozie,
 • może wspierać osoby zmagające się z otyłością,

Najwięcej analiz związku MK 677 jest prowadzonych w kierunku jego działania terapeutycznego u osób chorych na atrofię mięśniową, czyli zanik tkanki mięśniowej.Badania wskazują, że MK-677 mógłby dawać następujące efekty:

 • wzrost beztłuszczowej masy ciała, w tym mięśniowej,
 • wzmocnienie układu kostnego – stymulacja wzrostu kości,
 • pomoc w utrzymaniu masy mięśniowej – zatrzymuje procesy antykataboliczne w okresie deficytu kalorycznego,
 • wsparcie w regeneracji – udowodniono, że MK 677 pobudzając produkcję hormonu wzrostu, mógłby wpływać  również na poziom kwasu hialuronowego w chondrocytach. Dzięki temu mięsnie i stawy są chronione, szybciej się regenerują i są odporne na ewentualne kontuzje.
 • regulowanie profilu lipidowego krwi, szczególnie u osób z wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu.
 • poprawa apetytu, co przyczynia się do wzrostu masy ciała.

Jakie dawki MK-677 należałoby przyjmować by osiągnąć efekty?

Według relacji na wielu forach internetowych oraz opierając się na aktualnych badaniach można wywnioskować, że optymalna dawka MK-677 to 10-30mg MK-677 raz na dobę.

Badania wskazują, że najefektywniej byłoby rozpocząć od 10mg i stopniowo zwiększać dzienną porcję aż do 30mg. Okres stosowania który założono przy badaniach wynosił maksymalnie 12 tygodni.

Jakie są aktualne opinie o MK-677?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę MK 677 OPINIE, możemy zauważyć, że wiele osób pisze pochlebnie na temat tej substancji. Jest ona popularna wśród kulturystów, którzy zrezygnowali z przyjmowania sterydów anabolicznych, szukających mniej inwazyjnej, ale nadal skutecznej alternatywy lub dokładają MK-677 jako dodatek do cyklu.Podsumowując, MK 677 jako związek stale poddawany wielu analizom ma wielki potencjał. Może stać się nawet bezpieczniejszym zamiennikiem sterydów anabolicznych i hormonu wzrostu podawanego z zewnątrz. Może być także wygodniejszy w podawaniu – wystarczy jedna porcja co 24 godziny, zamiast częstych, bolesnych iniekcji podskórnych, jak jest to w przypadku podobnych substancji. Badania kliniczne wykazały, że dawka 25 miligramów MK 677 dziennie jest wystarczająca, by uzyskać efekt. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w raportach uwzględniono efekty u osób ćwiczących siłowo.

Sprawdź inne artykuły